منتشرشده در وبلاگ
(0 رای‌ها)

نمایندگانِ معاف از رعایت قانون!


امروز یکی از روزهای بسیار بد و نا امید کننده ی مجلس بود. طبق روال اسامی ناطقین در تابلوی داخل صحن نصب بود و آقای مطهری به عنوان ناطق دوم اعلام شده بود.بعضی نمایندگان آمادگی قبلی داشتند چرا که آقای مطهری روز گذشته متنی را در کازیه نمایندگان قرارداده بود . همزمان با شروع نطق ها جلسه مجمع نمایندگان خوزستان شروع شد که با شروع نطق آقای مطهری توجه نمایندگان به تریبون جلب شد ( چرا که معمولا ایشان مباحث ویژه و بعضا تنش زا مطرح می کنند).
با نطق مطهری جلسه مجمع هم به هم خورد. به محض این که از عدم قانونی بودن حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد صحبت کرد، اعتراضات جمعی از نمایندگان در گوشه و کنار مجلس و شعار مرگ بر فتنه گر و منافق شروع شد و با تجمع جلوی تریبون عملا از ادامه نطق ایشان جلوگیری شد.
تعدادی از نمایندگان هم به عنوان اعتراض نزد آقای ابوترابی رفتند. جمعی برای آرام کردن و متقاعد کردن ایشان نسبت به انصراف از ادامه نطق و بعضی هم برای اعتراض و جلوگیری از ادامه نطق پشت تریبون رفتند .
مطهری هم با توجه به زمان باقی مانده ( دقیقه) اصرار به ادامه نطق داشت. تا اینکه رییس جلسه به بهانه اینکه این صحبتها نظم و انضباط بجلس را به هم می زند اعلام تنفس کرد. کشاکش حدود 15 دقیقه به طول انجامید و خبرنگاران و مهمانان را نیز از صحن خارج کردند. آقای مطهری با اصرار دو دقیقه وقت باقیمانده و حتی بیشتر را نیز به صحبت ادامه داد. در پایان صحبتهایش عده ای از نمایندگان هیجان زده تر و شدید تر به او معترض شدند. چند نفر هم با هل دادن سعی در دور کردن ایشان از پشت تریبون مجلس داشتند که با حضور تعدادی از نمایندگان به عنوان مدافع از درگیری جلوگیری به عمل آمد. بعد از آرامش نسبی با مطهری صحبت و از او دلجویی کردم. بر اثر کشمکش ها و زمین خوردن دستش کمی خونی بود.
آنچه قابل تامل است:
متاسفانه طی چند سال گذشته بدعتی در مجلس گذاشته شده که با معترضین با تجمع و فریاد اجازه ی صحبت به ناطق نمی دهند. این رفتار خلاف ماده 86 قانون اساسی است. چرا که نماینده اختیار دارد که در تمام امور داخلی و خارجی اظهار نظر کند. صرفنظر از درست یا غلط بودن صحبتهای آقای مطهری ، وی حق دارد مطالب خود را از تریبون مجلس ارائه کند. اگر کسی مخالف است از روال قانونی آیین نامه های مجلس می باید اقدام کند. همانگونه که ناطقین بعد از ایشان ( مرندی و جهانگیر زاده ) در مخالفت با مطالب وی صحبت کردند. اگر نماینده ی قانونگذارکه باید عصاره ی ملت باشد نگذارد نماینده ی دیگری اظهار نظر کند از مردم چه توقعی می رود؟آیا نمایدگان معترض به آقای مطهری این حق را برای عده ای از موکلین خود قائلند که علیه آنان و در مقابل آنها جمع شده و از سخنرانی ایشان جلوگیری کنند؟ مگر همین نمایندگان بزرگترین جرم آقای موسوی را عدم شکایت به مراجع قانونی (در مورد اعتراض به نتایج انتخابات) و اعلام اعتراض به طرق غیر قانونی نمی دانند؟ آیا رعایت قانون فقط برای برخی واجب است و نمایندگان و دقیقتر بگویم بعضی از نمایندگان از رعایت قانون معافند؟ رعایت قانون و فصل الخطاب بودن قانون و همچنین رعایت شئونات در مجلس و احترام و گوش دادن به سخنان ناطقین و سخنرانان بارها توسط مقام معظم رهبری بیان و تاکید شده بود، که متاسفانه باز هم رعایت نشد.
به اعتقاد بنده جدا از محتوای صحبت نمایندگان  در موضوعات کشور عکس العمل های اینچنینی در مجلس بدعتی را در جامعه نهادینه می کند که در شان و منزلت مجلس نیست.
انتظار مردم از مجلس و منتخبین خود سعه ی صدر و تحمل شنیدن مطالبی است که شاید با اعتقادات ما منافات دارد.البته عدم کنترل و مدیریت صحن مجلس به شدت مورد انتقاد است. مجلس شورای اسلامی نماد دموکراسی و مردم سالاری در کشور است.
 آنچه جالب بود عدم حضور بزرگان و متفکرین جناح مخالف دولت و یا به عبارت دقیق تر جبهه ی پایداری در صحنه بود که همگی در صندلی های خود نظاره گر بودند. آیا آقایان موافق این حرکت بودند و چرا عکس العملی از خود نشان ندادند

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

sms

نهج البلاغه

همانا زمامداران را خواص و نزديكانى است كه خود خواه و چپاولگرند، و در معاملات انصاف ندارند، ريشه ستمكاريشان را با بريدن اسباب آن بخشكان...

(فرازی از نامه شماره 53 حضرت به مالک اشتر)

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت چیست؟
عالی - 50%
خوب - 20%
متوسط - 20%
نظری ندارم - 10%

پیوند ها

link1
link2
link4
link3
link5

www.Dr-Dehdashti.ir
پایگاه اطلاع رسانی دکتر سید حسین دهدشتی
کلیه حقوق مادی و معنوی برای این پایگاه محفوظ است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.