منتشرشده در وبلاگ
(0 رای‌ها)

طرح محدودیت دوره نمایندگی مجلس

بالاخره دیروز طرح محدودیت دوره ی نمایندگی مجلس شورای اسلامی با 17 امضا به هیات رییسه مجلس تحویل شد.
روز گذشته هماهنگی های نهایی را با آقایان هروی -نماینده قاینات- و حسین زاده -نمایده نقده- انجام دادم و شب قبلش نیز در جلسه مشترک طرح را تنظیم و آماده نمودیم و امروز با امضای این آقایان و 14 نفر دیگر از دوستان نمایده تحویل داده شد.
این طرح مانند محدودیت دوره ی ریاست جمهوری به دو دوره است. بدین صورت که نمایندگی مجلس بیش از دو دوره ی متوالی در یک حوزه ی انتخابیه امکان پذیر نیست. زمان اجرای این طرح هم از مجلس دهم پیش بینی شده است و مفهوم آن این است نماینده ی دوره ی هشتم و نهم نمی تواند در دوره ی دهم از حوزه ی انتخابیه اش مجددا کاندیدا شود. البته این طرح مخالفین زیادی دارد هرچند اکثر نمایندگان فعلی برای کاندیداتوری در دوره ی دهم مشکل نخواهند داشت.
هدف از پیشنهاد این طرح مشارکت بیشتر نخبگان و جوانان لایق و علاقمند به خدمت در عرصه های مدیریت سیاسی کشور است.
ممکن است گفته شود ثبات مدیریت از مزایای یک نظام مدیریتی صحیح در هر کشور است و تغییر مدیریت موجب تضعیف برنامه های اقتصادی فرهنگی و سیاسی خواهد شد، ولی نباید این را هم نادیده گرفت که تداوم طولانی قدرت سیاسی، انحصار قدرت و احتمالا فساد به دنبال خواهد داشت.علاوه بر اینکه اعمال قدرت از سوی نماینده موجب محدودیت حضور نخبگان و کارشناسان خواهد شد. به بیان دیگر جامعه از حضور و تاثیرگذاری بخشی از ظرفیت خود محروم خواهد شد. به خصوص کشور ما با استعداد های فراوان و تجربه های گرانقدر بعد از 34 سال، مدیران و کارشناسان خوبی تربیت کرده است و مشکلی بنام قحط الرجال نداریم.
هیچگاه فراموش نمی کنم 2 سال قبل وقتی این پیشنهاد را در میان جمعی از دانشجویان شهر مطرح کردم مثل اینکه به آنان شوک وارد شد و بعضی از آنان ذوق زده شدند، چرا که روزنه امیدی در اذهان بوجود آمد که می توانند در عرصه های مدیریت سیاسی وارد شوند.
این طرح ضمن مشارکت بیشتر نخبگان به تلطیف فضای سیاسی و انتخاباتی مناطق کشور کمک خواهد کرد و زمینه ساز حضور بیشتر مردم در عرصه انتخابات خواهد شد که این خود موضوع قابل توجهی است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

sms

نهج البلاغه

همانا زمامداران را خواص و نزديكانى است كه خود خواه و چپاولگرند، و در معاملات انصاف ندارند، ريشه ستمكاريشان را با بريدن اسباب آن بخشكان...

(فرازی از نامه شماره 53 حضرت به مالک اشتر)

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت چیست؟
عالی - 50%
خوب - 20%
متوسط - 20%
نظری ندارم - 10%

پیوند ها

link1
link2
link4
link3
link5

www.Dr-Dehdashti.ir
پایگاه اطلاع رسانی دکتر سید حسین دهدشتی
کلیه حقوق مادی و معنوی برای این پایگاه محفوظ است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.